# Útmutatók

Mikrotrotranzakciók a gaming világban

Vissza a blogra
@Kölly László | 1 hónapja

Vásárolj mindig figyelemmel

Miről is van szó pontosan?

A mikrotranzakció egy videojátékokon belüli vásárlási rendszer, ahol a játékosok valódi pénzért különböző digitális tartalmakat szerezhetnek be.

Ezek lehetnek:

  • Kozmetikai elemek – pl. skinek, ruhák, karakterek, jármű festések
  • Játékon belüli pénznem – amelyet további tartalmak vásárlására használhatnak
  • Loot boxok – véletlenszerű jutalmakat tartalmazó ládák
  • Előnyöket biztosító tartalmak – pl. fegyverek, fejlesztések, XP boostok
  • DLC-k és szezonbérletek – új pályák, sztori módok vagy karakterek

A mikrotranzakciók leggyakrabban ingyenesen játszható játékokban vagy élő szolgáltatásként működő (live service) címekben fordulnak elő, de egyre több teljes árú játék is alkalmazza őket.

fortnite-store.webp

Sok kicsi sokra megy

Közel húsz éve már annak, hogy megjelentek az első mikrotranzakciók a gaming iparban.

Eleinte ezek rendkívül nagy felháborodást keltettek, mivel egy olyan játék után, amiért valaki már fizetett egyszer, a további tartalmak eléréséhez még többet kell fizetnie.

Idővel aztán a mikrotranzakciók szinte minden játéknál megjelentek valamilyen formában, és a gamerek nem tudtak mást tenni, mint elfogadták ezeket a változtatásokat.

Fontos, hogy ezek opcionális tartalmak általában, és jobb esetben csak kozmetikai elemeket tartalmaznak. Rosszabb esetben viszont már előnyhöz juttatják a felhasználót.

Miért éri meg ez a kiadóknak?:

  • Az ingyenes azaz Free to play játékok esetén bevételi forrást jelent.
  • Az alapáron eladott játékokhoz kapcsolódó kiegészítő tartalmak még tovább növelik a bevételt.
  • Az AI eszközök megjelenésével kevés ráfordítást igényel egy egy skin létrehozása
  • Az alacsonyabban tartott kiegészítőket a felhasználók előbb megvásárolják mint a túl drága tartalmakat
  • Folyamatos eladási felületet biztosít, főleg ha bővítik a kínálatot.

Lehet természetesen szidni a fejlesztő stúdiókat, hogy ez lehúzás, viszont a bevételi számok azt mutatják, hogy a felhasználók mégis élnek a lehetőséggel.

Pay to win tartalmak

A probléma ott kezdődik, ha egy opcionálisan megvehető tartalom előnyt jelent az olyan felhasználókkal szemben, akik nem rendelkeznek az adott kiegészítővel.

Mire gondolunk itt pontosan? Nézzük meg egy példán:

  • Tegyük fel, hogy az ingyenesen játszható Call of Duty Warzone-al játszol.
  • Ahhoz, hogy más játékosokkal játsz, semmit nem kell fizetned.
  • A Call of Duty storeban viszont szerepelnek olyan kiegészítő csomagok, amelyek speciális tulajdonságokkal rendelkező fegyvereket tartalmaznak.
  • Egy korábbi bundle csomagban például az adott fegyverhez tartozott egy thermal optik (távcső, célzást segítő kiegészítő), aminek az alap változata nem minden esetben előnyös.
  • A megvásárolt bundle segítségével viszont egy olyan változatához jutunk, ami még a pályán mozgó ellenfeleket is messziről kiemeli
  • Ezen felül a füstgránát robbanását követő füstön is tisztán átláthat aki ezzel a kiegészítővel rendelkezik.

Ez csak egy példa a sok közül, de ebben az esetben egy olyan helyzet alakul ki, amiben az egyik játékos segítséget kap ahhoz, hogy jobban lássa az ellenfelét, így a másik fél nyerési esélyei csökkennek.

Természetesen nem csak itt fordul ez elő. Nagyon jó példa lehet erre az EA FC mikrotranzakciós rendszere is, ahol igaz, hogy van esélyünk arra, hogy a magasabb árú csomagokból erős játékosokat nyissunk, viszont mellette szerencse is kell hozzá, mert itt nem látjuk a csomagban rejlő tartalmat. 

Éppen ezért több országban betiltották például az EA FC eladási rendszerét és bevezetésre került, hogy az alacsonyabb értékű csomagoknál belenézhetünk, hogy mit rejtenek a vásárlás előtt.

p2w.jpg

Forrás: Mr Mo YouTube

Fair Play és ártalmatlan kiegészítők

Ezekkel a fizetési rendszerekkel sajnos együtt kell élnünk, mivel a mindennapi gaming része lett.

A felhasználók a pénztárcájukkal szavaznak, így amíg van aki megveszi az ilyen jellegű tartalmat, addig sajnos a gyártók sem fogják azt mondani, hogy köszönjük, de nem kell a pénz.

A szezonbérletek, azaz Season Passok a multiplayer játékokhoz kapcsolódó általában negyedévenként változó tartalmakat jelentik.

Ezeket a passokat senkinek nem kötelező megvásárolni, viszont lehet olyan eset, hogy nem jutunk hozzá egy tartalomhoz általános játékkal, mivel csak és kizárólag a Battle vagy Season Pass keretein belül érhetők el.

Az ilyen bérletek megvásárlása nem azt jelenti, hogy nem kell játszanunk a játékkal, csupán ahhoz szerzünk jogosultságot, hogy az általunk szerzett tapasztalati pontok (XP) segítségével fel tudjuk oldani a különböző plusz tartalmakat.

Addig amíg a fair play határait nem súrolják ezek a kiegészítők, addig általában nincs gond, hiszen ha valaki unikornis skinben szeretne lövöldöni, mert lehetőséget ad rá a játék, akkor azt nyugodtan megteheti. Viszont ha az adott karakternek már más a találati területe (hitbox) az már problémát jelenthet.

battlepass-cod.jpg

Összegzés

Az, hogy a játékosoknak lehetősége van eldönteni miként szeretnék egyedivé tenni a karakterük egy nagyon jó irány lehet a játékos iparban. Eldöntheted, hogy szükséged van egy adott kiegészítőre vagy sem, és ez nem hátráltat a játékban.

A mikrotranzakciókra viszont érdemes nagy figyelmet fordítani, és mindig vedd figyelembe azt, hogy az adott játékhoz vásárolt tartalom nem mindig vihető tovább, tehát az EA FC esetén a következő részben kezdheted újra a csapatépítést. 

Mindig felelősséggel vásárolj és próbáld megtartani az ésszerű határokat az ilyen tartalmak begyűjtése során, mert lehet, hogy azt a játékot két év múlva, már elő sem fogod venni.

Abban az esetben pedig, ha szeretnél egy olyan konfigurációt, amivel bármikor belevetheted magad a játékba a Callisto összeállításunkat ajánljuk neked, ami biztos, hogy nem fog cserben hagyni:

Vásárlóink véleményei

"Mindenben segítettek és szuper gépem lett!"

"Nagyon elégedett vagyok a Stellar Machines PC-vel. A gép kiválasztásában maximálisan segítőkész volt a kapcsolattartó. A kérésem szerinti alkatrészek kompatibilitásnak utána jártak, elmondták mindennek az előnyét hátrányát. Plusz apró dolgokkal segítettek a számomra ideális konfig létrehozatalában. A gépet teljesen készen adták át, telepített operációs rendszerrel. Az átadásál is számos hasznos infóval láttak el. Lényegében csak a hálózathoz kellett csatlakoztatni a PC-t, valamint a monitort kellett a géppel összekötnöm és azóta szuperül működik minden. "