# Útmutatók

Multiplayer játékokkal játszol?

Vissza a blogra
@Kölly László | 3 hónapja

Jó ha az az alábbiakra odafigyelsz

Mik azok a multiplayer játékok?

Különbséget kell tenni multiplayer játék és multiplayer móddal rendelkező játékok között. A multiplayer játékok, arra az élményre építenek, hogy a játékosközösség együtt, online közösségekben egymás ellen játszanak.

A multiplayer móddal rendelkező játékoknak pedig jellemzően van egy alap sztori módja, amelyet vagy egyedül, vagy egy barátunkkal közösen kooperatívan tudunk végigjátszani, emellett pedig arra is biztosít lehetőséget, hogy online mások ellen játsszunk.

Milyen típusú multiplayer játékok léteznek?

A kiadók felismerték azt, hogy a játékosok szeretnek együtt játszani. Olyan ez, mintha közösen elmennénk szórakozni, miközben végül ki sem mozdulunk a lakásból.

Épp ezért azokra az időszakokra időzitik a játékmegjelenéseket, amikor az emberek már nem szívesen mozdulnak ki, mert jellemzően nincs jó idő, vagy túl korán sötétedik.

Manapság már szinte minden játék rendelkezik online többjátékos lehetőségekkel, de jellemzően az alábbiaknál találkozhatsz velük:

  • Stratégiai játékok
  • Versenyszimulátorok
  • Lövöldözős játékok
  • Verekedős játékok
  • MMORPG típusú kalandjátékok
  • Sport játékok
  • Party játékok

Ezen felül természetesen még rengeteg típusa van az ilyen játékoknak, így ha kicsit is kedveled az ilyen jellegű szórakozást, biztos, hogy fogsz találni kedvedre valót.

Miért jó ez a játékosoknak?

Korábban a gamereket megbélyegezték azzal, hogy ők csak kockák, akik a játékoknak élnek és nincs valós életük. Mára ez már jelentősen átalakult annak köszönhetően, hogy egyre több felhő alapon elérhető játék van és nem feltétlenül kell a játékok elindításához hatalmas erőmű.

Egyedül játszani egy ideig szórakoztató, majd egy idő után a játék kezd ellaposodni, ahogy végig érünk a történeten, nincs további teendő benne. Ezután tovább állunk egy másik játékra, és tovább keressük a szórakozás lehetőségét.

A multiplayer mód viszont arra sarkallja a gamereket, hogy csapatokat alakítsanak ki, amelyekből gyakran évekre szóló barátságok köttetnek, még akkor is, ha több ezer kilométerre vagyunk egymástól, és sosem látjuk egymás igazi arcát például.

A közös szórakozás pedig olyan élményt adhat mintha a barátainkkal töltenénk el egy közös esetét mondjuk bowlingozás közben.

pexels-rdne-7915498.jpg

Miért jó ez a kiadók számára?

Egyrészt azért, mert rengeteg profitot termelnek ezek a játékok. Sok esetben ingyenesen elérhető online játékokkal találkozunk, amelyeknél bizonyos tartalmak fizetős kiegészítőként érhetők el.

A digitális kozmetikai termékek sok pénzt tudnak termelni, még akkor is, ha viszonylag alacsony áron értékesíti azt a kiadó a gamerek felé.

Másrészt mivel népszerű a battlepass rendszer használata a kiadók körében, így minden szezonban meg tudnak újulni, lehetőséget kapnak arra, hogy a felhasználóikat a következő időszakra is megtartsák, ha több újdonsággal tudnak előrukkolni.

A battlepass rendszerek arról szólnak, hogy bizonyos időintervallumban, általában negyedévenként szezonokra bontják a fejlesztők a tartalmakat. Így minden szezon kezdetén meg kell vásárolni a belépőt, amivel elérhetjük az adott időszakban feloldható tartalmakat.

Ezáltal a játékoson is kapnak új kiegészítőket, és a kiadó is jóval több pénzt tud begyűjteni, mintha csak sima egyszemélyes sztorimódot készítettek volna.

pexels-rdne-7915492.jpg

Mire figyelj oda ha multiplayer játékokkal játszol, főként, ha másokkal együtt játszol?

Nem hiába említjük meg ezt a pontot. Mivel mindenki számára elérhető már az online játék, így érdemes pár dolgot szem előtt tartani, hogy ne mi legyünk a kellemetlen csapattag, akivel nem nagyon szeretnek játszani a többiek.

Nézzük is, hogy mire érdemes figyelni:

  • Figyelj a szóhasználatra. Egy idő után kellemetlenné válik, ha valaki folyamatosan káromkodik a csapatban.
  • Ha abban egyeztetek meg, hogy fókuszáltok valamire, vedd komolyan a játékot, és dolgozzatok össze.
  • Ne szórakozz más idejével. Lehetséges, hogy valakinek csak 1-2 órája van játszani egy héten. Tiszteld meg azzal, ha megbeszéltétek, hogy közösen játszotok, hogy nem késel, vagy szólj neki előre erről.
  • Az előző pont akkor főként igaz, ha egy olyan esemény van, amelyet nehéz leszervezni. Például ilyen egy 8 főt igénylő raid feladat.
  • Ne ordítson a háttérben a zene. Rettentő zavaró tud lenni, ha egy csendet igénylő játékban a háttérben üvölteted a zenét. Ez behallatszik a mikrofonodba és sokszor a veszteteket jelentheti, ha a játékban proxy chat is van. (Ilyenkor az ellenfél is hallja a mikrofonon beszélteket és mi is őket.)
  • Az eszközeid legyenek megfelelően beállítva. A mikrofonod ne recsegjen, halld a többieket és lehetőleg ne a fülük hallatára fogyassz el egy nagy zacskó szotyit. 
  • És a legfontosabb! Annyit egy barátság sem ér, hogy egy játékért kapcsolatokat rúgjunk fel. Soha ne bántsd meg a csapattársad, mert arra senki nem fog emlékezni, hogy hányadikak lettetek az utolsó Fortnite meccsen, viszont lehet, hogy többet nem fognak játszani veled, ha nem megfelelő a magatartásod.

Összegzés

A multiplayer játékok teret adnak arra, hogy új embereket ismerjünk meg, vagy régi barátainkkal ugorjunk fejest a közös szórakozásba. 

Érdemes betartanunk azokat az alap pontokat, amelyekkel egymásra figyelve jó hangulatú meccseket tölthetünk el anélkül, hogy kellemetlenül éreznénk magunkat valamiért. 

Nem árt, ha rendelkezünk egy megfelelő géppel a közös játékhoz, bár már nagyon sok crossplay megoldás létezik, amelyeknek köszönhetően az sem akadály, ha barátaink különböző platformokon játszanak.

Abban az esetben viszont, ha egy olyan konfigurációra vágynál, amellyel gond nélkül tudsz csatlakozni a közös játékhoz, a Titan konfigurációnk biztosan nem fog neked csalódást okozni:

Vásárlóink véleményei

"Mindenben segítettek és szuper gépem lett!"

"Nagyon elégedett vagyok a Stellar Machines PC-vel. A gép kiválasztásában maximálisan segítőkész volt a kapcsolattartó. A kérésem szerinti alkatrészek kompatibilitásnak utána jártak, elmondták mindennek az előnyét hátrányát. Plusz apró dolgokkal segítettek a számomra ideális konfig létrehozatalában. A gépet teljesen készen adták át, telepített operációs rendszerrel. Az átadásál is számos hasznos infóval láttak el. Lényegében csak a hálózathoz kellett csatlakoztatni a PC-t, valamint a monitort kellett a géppel összekötnöm és azóta szuperül működik minden. "