Összefoglaltuk miért érdemes használnod
Az elmúlt hónapokban egyre több szó esett a hírekben arról, hogy bizonyos hazai szolgáltatásokat is kétfaktoros azonosításhoz kötik, pontosabban kötelezővé teszik a használatát, mert enélkül nem érhetjük el az adatainkat.
A kétfaktoros azonosítást sokan plusz teherként élik meg a mindennapokban, mivel lassítja a belépési folyamatokat az oldalakra, szoftverekre. Ettől függetlenül ez az azonosítási forma az, amelynek segítségével biztonságosabb védelmet nyújtunk a fiókjainknak.
Ebben az esetben ez az azt jelenti, hogy ha egy weboldalon, vagy egy játék launcherben eddig csak egy e-mail cím és jelszó párossal léptél be, egy plusz lépést iktat a belépési folyamatba az adott rendszer.
Kétfaktoros azonosítás esetén nem elegendő az e-mail cím és a hozzá tartozó jelszó megadása, hanem különböző módokon egy egyedileg generált kód megadására is szükség lehet ezeken az adatokon felül.
Amint egy fiókodra bevezeted a kétlépcsős vagy másnéven Multi-Factor Authenticationt (MFA), az e-mail címed, vagy jelszavad megadását egy plusz kódot fog kérni a folyamat.
Ezt a kódot beléptetési folyamttól függően több módon továbbíthatja neked az adott szolgáltató:
Az, hogy melyik módon kapod meg a belépéshez szükséges kódot, az adott szoftvert üzemeltető szolgáltatón múlik, attól függően, hogy milyen belépési folyamatot fejlesztettek le a rendszerükben.
Erre a kérdésre a válasz rendkívül egyszerű. Az adataid védelme érdekében mindenképp javasolt ennek a beléptetési formának a használata.
Nézzük meg egy egyszerű példán keresztül mi történik, ha nem használod ezt a védelmet:
Nézzük meg mi történik abban az esetben, ha beállításra került a kétfaktoros azonosítás egy authenticator applikáció segítségével:
Fontos tehát, hogy ahol lehetőséget biztosítanak a kétfaktoros védelemre, mindenképp éljünk vele, még ha okoz egy kis kellemetlenséget az elején a használata. Idővel viszont már rutinná fog válni, ennyit pedig mindenképp megér a biztonság.
Ezek a programok a kiegészítő védelmet segítik elő a beléptetési folyamatokban.
Általában a telefonokra telepíthetők, viszont vannak asztali alkalmazások is, amelyek ezeknek a szoftvereknek a működését biztosítják.
Természetesen rengeteg fajtája létezik, ezért csak az egyik legnépszerűbbet emeljük ki a bemutatáshoz.
Arra viszont nagyon figyelj, hogy ezek az alkalmazások általában ingyenesek, de vannak olyanok is, amelyek előfizetést igényelnek. Az elmúlt időszakban elég sokan estek abba a hibába, hogy a hirdetésre kattintva egy fizetős applikációt töltöttek le.
A beállítás lépései viszont nagyjából azonosak minden appnál:
Az authenticatorok internet kapcsolat nélkül is működnek általánosan, így akkor sincs gond, ha a telefonodon épp nincs internet hozzáférés.
A listádhoz bármennyi fiók hozzáadható, arra viszont figyelj, hogy az authenticator alkalmazásba egy regisztrált fiókkal lépj be, így ha később telefont váltasz egyszerűen tovább viheted az azonosító kódjaid.
Az egyik legnépszerűbb ilyen applikáció a Google által biztosított Authenticator, amely a Google Play Storeban és az Apple App Storeban is elérhető.
Az előnye, hogy könnyen telepíthető, választhatunk, hogy a Google fiókunkkal bejelentkezünk e, és stabil működést biztosít minden esetben.
Segítünk abban is, hogy könnyen megtaláld, ha telepíteni szeretnéd.
Amennyiben Android alapú készüléket használsz, a Google Play Storeban fogod megtalálni az alkalmazást, ide kattintva azonnal elérheted.
Abban az esetben viszont ha iOS alapú Apple készüléket használt, az Apple App Storeban fogod megtalálni, amit ide kattintva érhetsz el.
Használata rendkívül egyszerű, a kezdeti lépéseket és a bejelentkezést követően azonnal láthatod a hozzáadott fiókjaidat az alkalmazásban és a hozzájuk kapcsolódó aktuális kódot.
Új fiók hozzáadásához egyszerűen nyomj a plusz gombra, amivel elindul a kamera és csak a QR kódot kell leolvasnod.
A kétfaktoros azonosítás lassíthatja a bejelentkezési folyamatot, viszont jelentősen növeli az adatbiztonságot.
Nem minden szolgáltató követeli meg még a használatát, viszont egyre többen teszik kötelezővé.
Az ingyenes alkalmazások segítségével ezek a műveletek hamar válnak rutinná, így mi mindenképp javasoljuk, hogy ahol lehetőséged van állítsd be ezt a plusz védelmet.
Amennyiben hasznosnak találtad blogposztunkat, oszd meg ismerőseiddel, hogy nekik is segíthessünk az ilyen jellegű tartalmakkal.
Abban az esetben pedig, ha munkára, vagy játékra választanál magadnak gépet, nézd meg oldalunkon a Gamer és Creator konfigurációinkat, ahol megtalálhatod a számodra megfelelő megoldásokat.
"Mindenben segítettek és szuper gépem lett!"
"Nagyon elégedett vagyok a Stellar Machines PC-vel. A gép kiválasztásában maximálisan segítőkész volt a kapcsolattartó. A kérésem szerinti alkatrészek kompatibilitásnak utána jártak, elmondták mindennek az előnyét hátrányát. Plusz apró dolgokkal segítettek a számomra ideális konfig létrehozatalában. A gépet teljesen készen adták át, telepített operációs rendszerrel. Az átadásál is számos hasznos infóval láttak el. Lényegében csak a hálózathoz kellett csatlakoztatni a PC-t, valamint a monitort kellett a géppel összekötnöm és azóta szuperül működik minden. "
@Balázs Attila