# Útmutatók

Crossplay vs Cross-Progression

Vissza a blogra

Te tudod mi a különbség a kettő között?

Bevezetés

Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy a különböző eszközökön játszó játékosok ne tudjanak együtt szórakozni.

Korábban viszont ez korántsem volt így.

A technológia fejlődésével a különböző eszközök közötti korlátok szép lassan lebomlottak, és a modern gondolkodású fejlesztők tudják, hogy ha hosszútávon szeretnének felhasználóbázist kiépíteni, akkor elengedhetetlen, hogy tudjanak egymással játszani.

Örök vita a platformok között

A gaming világban, ha körülnézünk a különböző csoportokban, fórumokon és akár a baráti közösségekben lévő beszélgetésekben a platformok közötti választás mindig vitatéma volt.

Vannak a kitartó önkéntes márkanagykövetek, akik egy egy konzol mellett teszik le a voksukat, és vannak azok akik a PC-s tábort erősítik.

Itt van aki a saját érveivel szeretné meggyőzni a másikat arról, hogy az általa választott platform a legjobb és általában ettől semmilyen esetben sem tántorítható el.

Ezt viszont el kell engedni, mivel minden platform mellett lehet pro és kontra érveket hozni. Mivel igaz, hogy egy konzol esetén csak elindítunk egy játékot és működik általánosan gond nélkül, de mindemellett sosem fogja azt a technikai szintet nyújtani amit egy megfelelő PC gond nélkül meg tud valósítani.

Az ilyen jellegű viták értelmetlenek, ezért mindenkinek azt javasoljuk, hogy tartsa tiszteletben a másik választását, és fókuszájon arra, hogy a közös játék miként lehet a legélvezetesebb.

491.jpg

Mi is az a Crossplay?

Az előző pontban megemlített viták alapja sokszor az volt, hogy ha valaki más platformot választott elsődlegesként, nem tudott együtt játszani az ismerősökkel, mivel a különböző eszközök közötti kapcsolat nem volt biztosított a fejlesztők által.

A crossplay segítségével gyakorlatilag a PC - Xbox - Playstation és akár a mobilon vagy egyéb konzolon csatlakozó játékosok is tudnak egymással egy adott játékon belül játszani.

A crossplay előnyei:

  • Eltörli a platformok közötti határokat
  • Nem kell kizárnunk senkit, akit eddig az eszköz tartott vissza
  • Nem szükséges egy játékért platformot váltania senkinek
  • Gyors kapcsolódást jelent, ha jól van optimalizálva
  • Erősebb közösséget kovácsol
  • Nagyobb felhasználói bázis épülhet ki a játék köré
  • Hosszútávú támogatás esetén növeli az adott játék életciklusát

A crossplay hátrányai:

  • A platformok közötti eltérések miatt lehetnek előnyösebb szituációk mindkét oldalon. Például.: PC - Magasabb FPS, Konzol - Aim assist erőssége egy játékban.
  • Nem kikapcsolható crossplay funkció esetén több csaló jelenhet meg PC oldalról. Konzolról nehezebb megoldani a csalást.
  • Optimalizálatlan kapcsolódás esetén lehetnek gondok a közös játékkal szerver technikai oldalról.
  • Amennyiben egy játék nem ad lehetőséget a crossplay kikapcsolására, az bizonyos felhasználóknál azonnali elhagyást jelenthet, mert sokan csak a saját platformukon lévő játékos bázissal szeretnének játszani.

A Crossplay mindenképp egy remek megoldás, a maga előnyeivel és hátrányaival együtt. Ez a technológiai fejlődés elindította abban az irányban a gaming ipart, hogy manapság nem csak az adott platformon belüli kapcsolódást teszik lehetővé, viszont elkezdtek egymás felé nyitni a korábbi exkluzív címekkel rendelkező játékok forgalmazói is.

Ebben egyértelműen a Microsoft Studios az aki az élen jár, mivel nemrég jelent meg az idáig PC / Xbox exkluzívnak számító Forza Horizon 5 Playstation konzolokra, ami egész eddig elképzelhetetlen volt. 

Azzal, hogy az ilyen jellegű falakat is bontogatják, nagyjából mindenki jól jár, hiszen a játékosok hozzájuthatnak egy remek játékhoz, a fejlesztő cégeknek pedig további játékos bázist és bevételt generálhat a játék. 

Bízzunk benne, hogy a közeljövőben az ilyen jellegű exkluzivitás teljesen eltűnik majd és senki nem kerül kizárásra egy egy nagyobb cím megjelenése során csak azért mert más platformon játszik.

pexels-rdne-7915357.jpg

Cross-Progression

Sokan összetévesztik a crossplayt a cross-progressionnel, pedig két külön eltérő dologról van szó, ami azért mégis kapcsolódik egymáshoz.

A progression egy adott játékon belül azt a haladást jelenti, ameddig eljutottunk az általunk választott címben.

Tegyük fel, hogy Call of Dutyval játszottunk az elmúlt pár évben Playstationön. A Warzone részen elég sok kozmetikumot, fegyvert, skint és különböző XP-ket tudunk gyűjteni. Majd úgy döntünk, hogy Playstation helyett PC-re váltunk. Ebben az esetben, ha a PC-re telepítjük a játékot, és bejelentkezünk a játékon belüli fiókunkba, az összes olyan tartalom megmarad és elérhető lesz, amit eddig a pontig Playstationön elértünk.

A Cross-progression támogatás tehát azt jelenti, hogy ha bármikor platformot váltunk és bejelentkezünk az új eszközön az adott játékba, onnan tudjuk folytatni, ahol a korábbi eszközön abbahagytuk azt.

Ez a támogatás nem minden játéknál érhető el, így például, ha a Tom Clancy's The Division 2-vel játszunk, akkor hiába jelentkezünk be egy másik eszközön ugyanabba a profilba, az a haladás amit előzőleg konzolon értünk el, nem lesz meg a PC-s verzióban.

Fontos kiemelni a cross-progressiont illetően:

  • Attól mert támogatja a játék, magát a játékot a különböző platformokra külön külön kell megvenni, kivéve ha az ingyenes alapból.
  • Lehetnek bizonyos korlátozások még így is, ha különböző játékon beleüli fizetési valutákat szereztünk.
  • Ha bejelentkezve maradunk egy másik eszközön és valaki játszik a profilunkkal, az a nálunk lévő profilra is kihatással lesz. (Ezért jelentkezz ki mindig, ha eladsz egy eszközt)

Alapvetően a Cross-progression is egy olyan megoldás, ami támogatja abban a felhasználókat, hogy bátran változtassanak, ha szeretnének, így nincs mindenki kifejezetten egy platformhoz kötve, és az akár több száz beleölt játékóra sem veszik kárba a játékosok számára. 

Elölről felépíteni valami olyat, amit sok időn keresztül már felépítettünk egyszer demotiváló tud lenni, ezt pedig a cross-progression sikeresen kiküszöböli.

Végszó

A digitális technika fejlődésével a korábbi határok kezdenek lebomlani mind a fejlesztők, mind a különböző platformok képviselői között, és ez egy nagyobb körben elérhető játékteret ad mindenki számára.

A fejlesztők és kiadók többet profitálhatnak a nagyobb közösségekből, a játékosok pedig több tartalmat kaphatnak ezáltal úgy, hogy senki nem kerül kihagyásra az aktuális játékból.

Az ismerősi köröd szerves része a gaming, vagy esetleg új közösségeket ismernél meg, de nincs hozzá még megfelelő géped, hogy csatlakozhass?

Ebben tudunk neked segíteni, mivel a Callisto konfigurációnkkal gond nélkül fejest ugorhatsz a legjobb játékok világába az ismerőseiddel együtt, így bátran ajánljuk neked:

Vásárlóink véleményei

"Mindenben segítettek és szuper gépem lett!"

"Nagyon elégedett vagyok a Stellar Machines PC-vel. A gép kiválasztásában maximálisan segítőkész volt a kapcsolattartó. A kérésem szerinti alkatrészek kompatibilitásnak utána jártak, elmondták mindennek az előnyét hátrányát. Plusz apró dolgokkal segítettek a számomra ideális konfig létrehozatalában. A gépet teljesen készen adták át, telepített operációs rendszerrel. Az átadásál is számos hasznos infóval láttak el. Lényegében csak a hálózathoz kellett csatlakoztatni a PC-t, valamint a monitort kellett a géppel összekötnöm és azóta szuperül működik minden. "