Fontos, hogy megértse egymást a két oldal!
Biztosan előfordult már veled, vagy akár az ismerősi körödben is hallhattad, hogy a gyerek csak ül a gép előtt és nyomkodja a gombokat, de nem tudod mit tegyél ellene. Talán még tartasz is attól, hogy ebből hosszútávon gond lehet.
Egy örök téma a szülők körében a gyerekek játékszeretetének kezelése és kordában tartása.
Manapság azért már a generációs különbségek nem olyan nagyok mint a korábbi időkben, mikor az informatika még csak gyerekcipőben járt.
Ettől függetlenül a rohamosan fejlődő világban elkerülhetetlen az, hogy megismerkedjenek a technológiával és ennek minden előnyével amit a későbbiekben kamatoztathatnak. Persze mindennek van árnyoldala is, erre bővebben egy későbbi posztunkban is kitérünk majd.
Amennyiben a gyermeked PC-n, konzolon, vagy akár telefonon, tableten és egyéb eszközökön játszik, biztos, hogy elhangzott már olyan mondat tőled, hogy “hagyd már abba a játékot és kezdj el végre tanulni” vagy “hagyd már abba és gyere ebédelni” és ennek számtalan egyéb kombinációja. Ugye, hogy ismerős?
Ezzel a bejegyzéssel nem szeretnénk senkinek megmondani, hogy miként nevelje gyermekét, vagy, hogy miként korlátozza abban amit szeret. Mi csak abban szeretnénk egyszerűen segíteni, mind szülőknek mind pedig gyermekeknek, hogy a két oldal megérthesse egymást egy teljesen független szereplő szemszögéből.
Így ha már csak egy kicsit más szemléletet is tudunk nyújtani neked, amit tudsz hasznosítani a mindennapokban, akkor már sikerrel jártunk!
Sokszor a legegyszerűbb megoldást annak tartják a szülők, hogy egyszerűen csak eltiltják a játéktól a gyermeket, ha rossz jegyet kap, vagy nem pakolja össze a szobában a rendetlenséget, vagy bármi olyat tesz ami nem az elvártaknak megfelelő.
Az, hogy nem teljesül valami, ami a feladata lett volna, természetesen nem jó dolog, viszont a kulcs itt is az, ami minden esetben, a megfelelő kommunikáció.
Ha ilyen helyzetbe kerülsz, szánj arra időt, hogy leülj vele, és beszéld meg vele a történteket. A letámadás sosem megfelelő módszer. Tudjuk, könnyű ezt leírni, de alkalmazni már nem olyan egyszerű.
Mire figyelj az ilyen helyzetekben?
Hidd el, ha megpróbálod megérteni a konfliktust kiváltó helyzeteket, közelebb fogtok kerülni egymáshoz.
Nyilván előfordulhat, hogy az adott életszakasztól függően ez nehezebb, viszont azzal semmit nem veszíthetsz, ha legalább megpróbálod.
Voltál már úgy, hogy nagyon vágytál valamire? Egy új autóra, egy lakásra vagy házra, akár egy diplomára, vagy egy jó nyaralásra? Persze, hogy igen, hiszen mindannyiunknak vannak vágyai, céljai az életben.
Ahogy a gyerekek nőnek, fejlődnek, egyre jobban szembesülnek az életben azzal, hogy szeretnének valamit megkapni, elérni, valahova eljutni, és ezért sok esetben küzdeni kell.
A gaming nagyjából hasonló alapokon vonzza be a felhasználókat. Alapvetően azért játszunk, hogy kikapcsoljunk, élvezzük kicsit a szabadidőnket és szórakozzunk. Viszont ha valaminek nincs tétje, vagy nem biztosít haladást, egy idő után ellaposodhat, így a játékosok hamar továbbállnak. Ezért van az, hogy a játékok esetében is alkalmaznak fejlődési rendszereket, hogy motiválják a játékosokat abban, hogy az idejükért cserébe további tartalmakat kaphassanak.
Lehet itt szó akár egyszemélyes történet alapú játékról, vagy akár többszemélyes online multiplayer játékról, aki ezekkel a játékokkal játszik, annak mindig van valamilyen célja. Előfordulhat, hogy a történetet szeretné megismerni valaki, lehet csak kikapcsolódás a barátokkal, de lehet egy olyan játékon belüli kitűzött cél is, ami arra készteti a játékost, hogy megküzdjön az elismerés eléréséért.
A játékok és játékosok esetén is meg kell különböztetni a szenvedélyt a függőségtől. Viszont mi a különbség a kettő között? A szenvedély mély érdeklődés, lelkesedés valami iránt és határokon belül kontrollálható, a függőség viszont már egy kényszeres viselkedés ahol elveszik a kontroll és a mérték.
Abban az esetben, ha a gyermeked szenvedélyesen szeret egy játékot, azzal semmi gond nincs addig, míg azt a megfelelő keretek között tudjátok tartani.
Viszont ha azt látod, hogy már mértéktelenül minden egyéb teendő rovására megy a játék, arról mindenképp beszélnetek kell, mert a függőség már okozhat különböző problémákat az életben.
Szeretnéd megérteni azt amiért rajong, de nem nagyon érted miért ennyire fontos neki?
Összegyűjtöttünk pár tippet, ami jól jöhet egy ilyen helyzetben:
A lényeg mindig az, hogy érezze az érdeklődésed, így ha neked lesz szükséged segítségre, vagy kérsz tőle valamit, pozitívan fog hozzáállni várhatóan a kérésedhez.
Egy idilli világban, minden szép és minden jó, viszont a való életben mindig lehetnek nehezebb időszakok, amikor fogytán van a türelmed.
Ettől függetlenül érdemes néhány dolgot szemelőtt tartani ahhoz, hogy megfelelő keretek között tartsátok a játékot.
Az alábbiakra figyelj, ha a gyermeked játszik:
Van olyan helyzet, amikor mindenképp közbe kell lépned, és ezeket fel kell tudnod ismerni. Ezért is tanácsoljuk azt, hogy figyelj arra oda, hogy mivel tölti az időt a gyermeked az interneten.
Manapság rengeteg csalóval találkozhatunk a weben, ezért figyelj arra, hogy ha valami kiegészítőt, vagy játékot szeretne venni, akkor azt csak megbízható oldalról tegye. A fő bankkártya adataid ne add meg sehol, inkább használj virtuális bankkártyát amire pénzt tudsz feltölteni.
Figyeld a jeleket. Tehát ha azt látod, hogy a tanulmányi átlag folyamatosan romlik, nem tart kapcsolatot senkivel, a megszokotthoz képest fura a viselkedése, elutasító és esetleg agresszívvé válik, azt mindenképp időben meg kell fogni, főleg akkor, ha ezt az állapotot egy játék váltja ki nála.
Ebben az esetben is érdemes először kommunikálni a gyermekkel, próbáld megérteni a probléma okát és törekedj arra, hogy közösen találjatok mindig járható megoldást.
Törekedj arra, hogy megőrizd az egyensúlyt. A közvetlen emberi kapcsolatok a digitális világ fejlődésével egyre inkább a háttérbe szorulnak.
Szervezzetek olyan közös programokat, ahol együtt tölthetitek el az időt. A különböző Discord közösségekben a játékok sokszor a személyesnél is erősebb kapcsolatokat kovácsolnak a gaming közösségekben. Több csoportban szerveznek személyes találkozókat is, hogy ne csak online ismerjék meg egymást a csapattagok.
Amennyiben azt látod, hogy a gyermeked jó közegbe került és értékes kapcsolatokat tud kiépíteni, azt sose hátráltasd, mivel a valahova tartozás érzése is fontos lehet a mindennapokban.
"Mindenben segítettek és szuper gépem lett!"
"Nagyon elégedett vagyok a Stellar Machines PC-vel. A gép kiválasztásában maximálisan segítőkész volt a kapcsolattartó. A kérésem szerinti alkatrészek kompatibilitásnak utána jártak, elmondták mindennek az előnyét hátrányát. Plusz apró dolgokkal segítettek a számomra ideális konfig létrehozatalában. A gépet teljesen készen adták át, telepített operációs rendszerrel. Az átadásál is számos hasznos infóval láttak el. Lényegében csak a hálózathoz kellett csatlakoztatni a PC-t, valamint a monitort kellett a géppel összekötnöm és azóta szuperül működik minden. "
@Balázs Attila